Gemeente Soest vooralsnog niet bereid tot heroverweging locatie Hoogspanningsstation
Op 20 mei jl. stuurden wij een brief aan o.a. het College en de Raad van de gemeente Soest. In deze brief hebben wij de locatiekeuze van de gemeente voor een nieuw te ontwikkelen hoogspanningsstation ter discussie gesteld. En terecht dat wij dat deden.
De keuze is gevallen, wat de gemeente betreft, op locatie 10. Dit ondanks het feit dat veel argumenten pleiten (conform de wens van Stedin) voor het ontwikkelen op locatie 11.
Informatie Stedin
Om te beginnen heeft Stedin in haar eerste presentatie van de locaties in 2025 aangegeven dat een hoogspanningsstation wat hen betreft:
- Niet in de buurt van een school moet komen;
- Niet in de buurt van een rijksmonument moet komen;
- Landgoederen uitgesloten zijn.
Locatie 10 bevindt zich naast het Baarnsch Lyceum en de Waldheim Mavo, naast de Naald en op een NSW landgoed……..
Maatschappelijk draagvlak
Vanaf het moment dat de gemeente naar buiten heeft gebracht een voorlopig te besluit te hebben genomen voor locatie 10 zijn veel belanghebbenden in actie gekomen.
- Omwonenden uitten hun zorgen over magnetische straling gezien de directe nabijheid van woningen en scholen;
- Er zijn zorgen over het kabel tracé: waar komen deze te liggen?
- De landgoedeigenaar is niet bereid tot verkoop van de grond;
- De participatie is schijnparticipatie, omwonenden voelen zich overvallen door de keuze voor locatie 10. Locatie 11 leek immers de voorkeur te hebben, maar in de overwegingen die tot locatie 10 hebben geleid is niemand meegenomen.
- En ondertussen stapelen problemen rond de netcongestie zich op, waardoor vertraging op dit dossier eigenlijk geen optie is.
Het maatschappelijk draagvlak voor locatie 10 is er niet: Omwonenden, Vereniging Vrijpolderland en Eemland 300 hebben zich uitgesproken, onder voorwaarden, voor ontwikkeling op locatie 11.
Toch blijkt uit de reactie op 16 juni jl. van de gemeente Soest op onze brief van 20 mei, dat zij geenszins van plan is deze alternatieve locatie te heroverwegen.
Het antwoord op de vraag: “Is het college bereid de keuze voor locatie 10 te heroverwegen? “ Is: “Nee. Het besluit om, onder voorwaarden, het hoogspanningsstation te realiseren op locatie 10 staat vast. “
Wat wij nu voor ons zien is een ellenlange procedure die als gevolg heeft dat het probleem van netcongestie in Soest grote vormen aanneemt. De bouw van nieuwe woningen zal stil komen te liggen, zoals dat nu al per 1 juli het geval is in delen van Soesterberg. Ook bedrijven zullen geen nieuwe aansluitingen meer krijgen op het stroomnet.
Inmiddels weet iedereen dat de landgoedeigenaar niet gaat verkopen. Deze laat het aankomen op een procedure. De wetenschap dat Stedin zich in eerste instantie uitgesproken heeft voor locatie 11 en het draagvlak voor locatie 11 bij belanghebbenden groot is, zal er hoogstwaarschijnlijk voor zorgen dat een rechter zal besluiten dat er een goed alternatief is voor locatie 10. Daarmee zou de onteigeningsprocedure wel eens kunnen stranden over een aantal jaren.
Wat zonde van de tijd!
Maar er is hoop
Afgelopen week ontvingen we van de griffie een uitnodiging voor een raadsvergadering op 3 september. Het college, de raad, het actiecomité en de Vereniging Vrijpolderland zijn uitgenodigd om met elkaar van gedachten te wisselen. Wij hebben die uitnodiging uiteraard aangenomen.
Op 2 juli a.s. wordt de raad geïnformeerd door het College over de technische kant van dit dossier. Beide raadsvergaderingen zijn openbaar en kunnen bijgewoond worden of worden gevolgd via de live stream van de gemeente Soest.
(Foto: prive genomen van een poster van Stedin)
Links
Wil je meer informatie, kijk dan even verder.
- Onze brief van 20 mei
- Schriftelijke vragen gesteld door POS
- Live stream raadsvergaderingen
- Informatie van de gemeente Soest



